Kdo byl výrobcem?

Pomozte odhalit výrobce pertinaxového logaritmického pravítka

Na připojených obrázcích je kapesní, 15 cm logaritmické pravítko, na kterém není uvedena žádná identifikace výrobce. Hlavním materiálem použitým pro výrobu je pertinax – hnědočervená deska sloužící jako základna pravítka.

Pertinax_01

Na lícové straně jsou papírové stupnice. Jezdec je z ohýbané slídy se 4 ryskami. Existuje i 30 cm provedení pravítka, které se liší jen nýtky na koncích pevné části i šoupátka a pravoúhlými výřezy v pertinaxové základně z rubové strany.

Pertinax_02

Zajímavý je také obal – opět papírový napodobující strukturu kůže a sešívaný nití. K pravítku existuje rovněž návod napsaný Čeňkem Chebkem a nazvaný Stručný návod k používání logaritmického pravítka se zvláštním zřetelem na samouky. V brožurce je pravítko rovněž nakreslené a nabízené k prodeji ve variantě kapesní (15 cm) i kancelářské (30 cm). Cena menšího pravítka zaslaného na dobírku byla v roce 1949 150 Kčs a většího 300 Kčs. Pro srovnání – dřevěná 30 cm pravítka B. Kovalčíka s celuloidovými stupnicemi se ve stejné době, tedy ještě před měnovou reformou, prodávala až za 725 Kčs.

Pertinax_03

Všechno nasvědčuje tomu, že firma Čeňka Chlebka, Praha-Spořilov byla i výrobcem pravítka, ale jedná se jen o domněnku. Nemáte další informace nebo matriály, které by pomohly identifikovat výrobce? Pokud ano, napište mi, prosím.

Pertinax_04

Pertinax (kartit)

je izolační a konstrukční materiál, používaný dnes nejčastěji v elektrotechnice. Jedná se o vrstvený papír vyztužený fenolformaldehydovou pryskyřicí. Řadí se do skupiny reaktoplastů, tj. tepelně tvrditelných plastů – působením tepla dochází k chemické reakci – plasty se vytvrzují, mění se nevratně do netavitelného a nerozpustného stavu. Pertinax má hnědočervenou barvu.

A pokud je vám to slovo povědomé, jen nevíte odkud, bude to možná z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde v samém závěru zástupce firmy předává jako odškodné za špatný kondiciogram hlavní postavě Koudelkovi nový osmiválcový automobil Tatra, který je zkušebně vybaven pertinaxovým karburátorem se slovy: „Všecko nejlepší s tém pertinaxem“.

Posted in Představení and tagged .