Nabídněte nechtěné pravítko

Cena logaritmického pravítka

 

Pokud jste proklikali tyto stránky a přesto si nehodláte v šuplíku nalezené logaritmické pravítko po vašem předkovi ponechat, budu rád, pokud mi jej nabídnete. Najde u mě domov ve společenství jemu podobných, nebo jej vyšlu do světa za stejně postiženými sběrateli, kterým udělá radost.
Protože se logaritmická pravítka nenacházejí v centru sběratelského zájmu, neočekávejte, že po jeho prodeji už nebudete muset nikdy pracovat. Spíš si bude moci po práci dát jedno či dvě piva a při troše štěstí třeba i lahvinku vína.

Jaká je cena logaritmického pravítka?

Ceny logaritmických pravítek se odvíjejí, jako u všeho, od zájmu trhu. Ten je v tomto případě poměrně malý a vyžaduje prakticky jen nepoškozená a kompletní pravítka. Co znamená nepoškozené? Pravítko by nemělo mít ulámané rohy, potlučené hrany nebo odštípnuté části šoupátka. Nemělo by být popsané a stejně tak rytiny, byť sebeumělečtější, mu na ceně nepřidávají. Na závadu jsou škrábance, praskliny, ošoupané barvy nebo nečitelné texy. To všechno samozřejmě snižuje jejich cenu. Stejně tak pravítko bez průhledného jezdce nebo s prasklým nebo jinak poškozeným sklíčkem je prakticky bezcenné, protože tuto součástku dnes není možné získat.
Výjimkou jsou tady pravítka z devatenáctého století a starší, která průhledný jezdec neměla. U takto starých pravítek jsou pak tolerovány i případné vady, které jejich mladším sourozencům sběratelé neodpouštějí.

Cena může být vyšší pro pravítka v nepoškozeném originálním obale. Rovněž originální návod k použití, nebo dokonce účet, cenu zvyšují. Nejzajímavější jsou logaritmická pravítka nová, tedy taková, která nejeví žádné známky používání, obsahují kompletní dokumentaci a jsou umístěna v originálním čistém a nepoškozeném obale.

Kromě výše uvedených obecných obecných pravidel mají na cenu logaritmického pravítka vliv další faktory:

Vzácnost

Některá pravítka byla vyrobena v milionových sériích, jiná byla vyráběna jen v malých sériích nebo jen krátký čas. Některé modely byly tak úzce zaměřené, že jich byly vyrobeny jen jednotky kusů.

Kvalita

Někteří výrobci vyráběli krásná a vysoce kvalitní logaritmická pravítka, která vydrží věčně, jiní vyráběli levná nekvalitní pravítka pro „jedno použití“. I tato levná pravítka však mohou být paradoxně vzácná právě z toho důvodu, že se jich dochovalo jen málo. Ale obecně budou kvalitní pravítka ceněna více. Je to díky přesnosti výroby, použití materiálů s dlouhou životností, odolností změnám teplot.

Vizuální atraktivita

Jsou pravítka opravdu krásná a jiná, která vypadají neatraktivně a nehezky.

Velikost

Mnoho uživatelů a sběratelů preferuje pravítka malá, která se vejdou do kapsy. Ty se obecně nazývají 5“ (ačkoli skutečná délka jejich stupnic bývá téměř vždy 12,5 cm, což není přesně 5 coulů). Standardní velikost bývá označována jako 10“ (asi 25cm). Ceněná bývají 20“ pravítka (kvůli přesnosti a počtu platných číslic) nebo školní demonstrační pravítka, která přesností nevynikají, ale jsou obrovská.

Historický význam

Vývoj logaritmických pravítek sledoval ostatní technologické pokroky. Existují tak logaritmická pravítka, která odrážejí významné změny v metodách výpočtu, nebo ty vyrobená nebo používaná historicky významnými osobnostmi.

Osobní význam

Někteří uživatelé nebo sběratelé vyhledávají pravítka, která používali během studií nebo potom v zaměstnání. Pro některé sběratele jsou zajímavá pravítka s příběhem.

Hodnocení stavu pravítka

Pro popis stavu logaritmického pravítka se používá hodnocení definované Dutch Circle of Slide Rule Collectors, schválené a používané The Oughtred Society:

StavPopis
C0Stav zbrusu nového výrobku, se vším příslušenstvím jako je obal, pouzdro, návod k použití - vše ve stavu nového výrobku, čisté z výroby
C1Stav zbrusu nového výrobku, se vším příslušenstvím jako je obal, pouzdro, návod k použití, ale toto příslušenství není ve stavu nového výrobku
C2Stav zbrusu nového výrobku, ale chybějící jedno nebo několik příslušenství
C3Naprosto minimální známky používání (první dojem je jako u nového zboží, ale důkladná kontrola objeví drobné známky používání)
C4Minimální známky používání (nejčastěji známky používání na zadní části jezdce, ale jinak velmi zachovalý stav)
C5Známky normálního používání (třetina logaritmických pravítek spadá do kategorie C5)
C6Známky intenzivního používání (nehezké, ale ne poškozené)
C7Malé poškození, ale jinak kvalita C4 nebo lepší
C8Poškozené a opotřebované