Pomozte odhalit výrobce pertinaxového logaritmického pravítka
Na připojených obrázcích je kapesní, 15 cm logaritmické pravítko, na kterém není uvedena žádná identifikace výrobce. Hlavním materiálem použitým pro výrobu je pertinax – hnědočervená deska sloužící jako základna pravítka.
Na lícové straně jsou papírové stupnice. Jezdec je z ohýbané slídy se 4 ryskami. Existuje i 30 cm provedení pravítka, které se liší jen nýtky na koncích pevné části i šoupátka a pravoúhlými výřezy v pertinaxové základně z rubové strany.
Zajímavý je také obal – opět papírový napodobující strukturu kůže a sešívaný nití. K pravítku existuje rovněž návod napsaný Čeňkem Chebkem a nazvaný Stručný návod k používání logaritmického pravítka se zvláštním zřetelem na samouky. V brožurce je pravítko rovněž nakreslené a nabízené k prodeji ve variantě kapesní (15 cm) i kancelářské (30 cm). Cena menšího pravítka zaslaného na dobírku byla v roce 1949 150 Kčs a většího 300 Kčs. Pro srovnání – dřevěná 30 cm pravítka B. Kovalčíka s celuloidovými stupnicemi se ve stejné době, tedy ještě před měnovou reformou, prodávala až za 725 Kčs.
Všechno nasvědčuje tomu, že firma Čeňka Chlebka, Praha-Spořilov byla i výrobcem pravítka, ale jedná se jen o domněnku. Nemáte další informace nebo matriály, které by pomohly identifikovat výrobce? Pokud ano, napište mi, prosím.
Pertinax (kartit)
je izolační a konstrukční materiál, používaný dnes nejčastěji v elektrotechnice. Jedná se o vrstvený papír vyztužený fenolformaldehydovou pryskyřicí. Řadí se do skupiny reaktoplastů, tj. tepelně tvrditelných plastů – působením tepla dochází k chemické reakci – plasty se vytvrzují, mění se nevratně do netavitelného a nerozpustného stavu. Pertinax má hnědočervenou barvu.
A pokud je vám to slovo povědomé, jen nevíte odkud, bude to možná z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde v samém závěru zástupce firmy předává jako odškodné za špatný kondiciogram hlavní postavě Koudelkovi nový osmiválcový automobil Tatra, který je zkušebně vybaven pertinaxovým karburátorem se slovy: „Všecko nejlepší s tém pertinaxem“.